- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Flagermusmeditation: At blive flagermus
19, oktober 2024 @ 11:00 am - 12:00

Har du nogensinde undret dig over, hvordan det må føles at flyve og skrige om natten? Kom til en times guidet meditation, hvor vi transformerer og forestiller os, at vi er flagermus, der bevæger os rundt og skriger.
Guida meditation i at blive flagermus blev udviklet under CopenhAustin residency-program af Wh9 og MoHA.
Hvem kan deltage? Denne workshop-serie er åben for alle. Vi beder om, at børn ledsages af en voksen. Der er et maksimalt antal deltagere pr. workshop, hvorfor vi beder dig om at melde dig til i god tid for at sikre dig en plads.
Hvad skal man have på: Varmt og behageligt tøj. Du vil blive bedt om at indtage en stilling, som din krop er komfortabel med under meditationen. For eksempel: siddende, liggende... osv.
Tilgængelighed Warehouse9 har gratis adgang til lokalet og et handicaptoilet, der kan tilgås via en certificeret trappelift.
Alle arrangementer på Warehouse9 betragtes som "afslappede". Vi opererer med en safer space-politik og tolererer ingen former for diskrimination.
Kan jeg deltage i mere end én workshop? Ja! Deltag gerne i 1, 3 eller 5!
Hvem skal lede workshopperne? Kunstner, ambassadør for langøret flagermus og klimaaktivist Linh Le. Du kan læse mere om hende i hendes biografi herunder.
Sprog Engelsk
Meget af den metode og viden om flagermus, der vil blive udforsket under denne workshop-serie, stammer fra Linh Les deltagelse i CopenhAustin-residensopholdet og som frivillig hos Austin Bat Refuge
OM KUNSTNEREN
Linh Le er performancekunstner og klimaaktivist. Hun er også ambassadør for den langørede flagermus og en del af performanceklimaaktivistkollektivet Becoming Species. Linh bruger sin tid på at udforske naturen, forskellige arter og skabe kollektive rum til refleksion og handling. Derudover studerer hun NVDA – ikke-voldelig direkte aktion og de forskellige strategier til at konfrontere uretfærdigheder og skabe forandring.
Leg og udforskning med fællesskabet og andre arter er kernen i Linhs praksis.
Linh vil dele sine metoder til at udforske flagermus, som er udviklet under hendes en-måneders CopenhAustin-ophold, igangsat af WH9 og MoHA.
https://linhle.dk/ @linhle_explorer
Støttet af Københavns Kommune og Statens Kunstfond.