Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

OBSIDIAN, MÆRKELIG, EROTISK OG ULTRAVIOLET: Sall Lam Toro

14, marts 2024 @ 8:00 pm - 10:00 pm

IPAF & Managing Discomfort præsenterer: OBSIDIANA, ESTRANHA, ERÓTICA E ULTRAVIOLETA af Sall Lam Toro


Live performance-genbearbejdning fra Obsidian Dream Love Letters-serien (2023)


Live-performanceværket “
obsidian, mærkelig, erotisk og ultraviolet (2024) er en genbearbejdning af multimedieinstallationsperformance Obsidian Drøm Kærlighedsbreve serie (2023) univers af surrealistisk økoerotisk poesi af queer sorthed, arkivering og ritualer beliggende i multikosmologier af rum. Den tidligere version blev udviklet til Close Encounters: Embodied Journeys festival, der sidste år blev co-produceret af Danshallerne og Den Frie Udstillingsted Bygning og kurateret af Julienne Doko. Og multimedieinstallationen blev også vist på Frygt og Fauna gruppeudstilling kurateret af Ariel Feminisms, der afsluttes med endnu en performativ version ved finissagen. Med udgangspunkt i et kærlighedsbrev til sort øko-erotisk bevidsthed bygget på universer af fantasmagori, er rummet befolket af skulpturer, lys og jord-kompagnoner. Værket materialiserer manifestationer af atemporale og multidimensionelle flygtige bevægelser med støtte fra sanselige ritualer, kanaliseret af tilstedeværelsen af obsidian og rosakvarts rå levende kroppe inden for skulpturerne og jordstierne.

I denne omarbejdning uden video eller kortlagte visuelle elementer, forskydes det scenografiske rum til en grøn, ultraviolet lysglitch, som koncentreret fordyber rummet med en samling af to stænger og skulpturelle podiummer af obsidian og rosakvarts, der er anbragt på dem. Udøverne bevæger sig ikke kun baglæns i forskellige positioner, forankret på gulvet i besættelseslignende tilstande som i den forrige version, men løfter også deres egne kroppe op, støttet af stangen, og bevæger sig på hovedet i drejninger og forvrængede kropspositioner. Denne version står i kontrast til de tidligere og tilbyder en forstærket fysisk performance med en overflod af hypererotisk nedstigning i de sanselige vibrationelle frekvenser af obsidian og rosakvarts.

 

Noter til publikum
Ikke fastsat endnu

Dobbeltforestilling: Dette Forestillingen er en DOBBELTFESTIVAL med Martin O’Brien. 1 billet giver adgang til 2 forestillinger.

Sprog
Ikke-verbal 

Adgang
Husets Teater har ikke niveaufri adgang og er ikke udstyret med trappelifte, og er derfor ikke tilgængelig for kørestolsbrugere. Vi anerkender, at dette ikke er godt nok.


Kreditter
Koncept, udvikling, kunstnerisk ledelse, performance og koreografi: Sall Lam Toro
Co-udvikling, co-performance, & co-koreografi: Suziethecockroach
Koreografi-konsulent & assistance: Tabatha Araujo
Lydkomposition: Warren Jones
Lydremixing: Suziethecockroach
Skulpturelt arbejde: Sall Lam Toro
Scenografi og lysdesign: Bella Jensen
Kostumedesign: Serena Coelho
Yderligere omstyling: Sall Lam Toro og Suziethecockroach

 

Om kunstnerne:

Sall er en sort trans queer unbinær antidisciplinær multimedie performancekunstner og organisator baseret i København, Danmark, født og opvokset i Portugal af immigranterforældre fra Guiné-Bissau. De arbejder med performance, bevægelse, lyd, tekst og visuel kunst. Deres arbejde relaterer sig til at gøre krav på det økoerotiske som en vej ind i dekoloniseringen af kroppen/kroppene, samtidig med at de finder strategier til at skabe mere tilgængelighed til multiple, ikke-lineære, poetiske universer af det sanselige gennem lige så forstyrrende, følelsesmæssige og dissidentne former.

Deres værker stræber efter at bryde med/afbryde konsekvenserne af kolonialitetsbaseret nedarvet vold og undertrykkelse i kroppens tilblivelse gennem ritualer, omsorgsøkonomier og sanserne, samtidig med at de etablerer intentionelle forhold til sorg og død. 

Deres interaktive og kollaborative visuelle værker fordyber sig i meta-universer af mening, krop og ånd, der udspringer flydende, transcedentale tilstande i betragterens/deltagerens krop, idet de forsøger at trodse kapitalistiske drifts- og oplevelsesformer.

De er en del af (Co)Opulence og Humus Collectives, der primært arbejder i Danmark og Skandinavien.

https://salllamtoro.com/ 

 

OBSIDIANA, ESTRANHA, ERÓTICA E ULTRAVIOLETA er medpræsenteret af TOASTER og Live Art DK og er desuden en del af deres Managing Discomfort Performance Festival.

OBSIDIANA, ESTRANHA, ERÓTICA E ULTRAVIOLETA er en del af IPAF: en international festival for nutidig performance, der præsenterer kunstnere fra forskellige kulturelle kontekster, hvis arbejde engagerer sig i identitetspolitik, seksuelle udtryk og kropsrepræsentationer, faciliteret af Warehouse9.

Festivalen støttes af Statens Kunstfond, Københavns Kommune og Bispebjerg Lokaludvalg.

 

     

Sted